Aktualności
Konferencja 33rd Degree 2014
W dniach 9-11 czerwca w Krakowie odbędzie się warta wzięcia udziału konferencja 33rd Degree. Wśród mówców wystąpią między innymi Adam Bien, Venkat Subramaniam, Mariusz Sieraczkiewicz czy Sławomir Sobótka. Pełna lista tematów znajduje się tutaj. |
Wybory mobilnego developera
W
specyfikacji wymagań napisano „Aplikacja
mobilna mającą działać na
wszystkich dostępnych systemach operacyjnych”. Developer
dostawał gorączki (ma stać się człowiekiem-orkiestrą):
Obsłuży wtedy tylko 3 najbardziej popularne systemy. Do tego musi złamać zasadę DRY, bo interfejs użytkownika napisze 3 razy ten sam. A może wynajmie kilku specjalistów? Jak spełnić opisywane wymaganie pisząc kod jeden raz pod wszystkie możliwe systemy? Każdy przyzwoity system operacyjny jest wyposażony w przeglądarkę internetową współpracującą ze standardem HTML5. Można więc uruchamiać odchudzone i dostosowane do małych ekranów aplikacje przeglądarkowe. Takie mobilne aplikacje przybierają ostatnio na znaczeniu. Nie trzeba niczego instalować, aktualizować, a przede wszystkim działają one praktycznie na wszystkich systemach operacyjnych. Do tego w specyfikacji HTML5 dostajemy dostęp do aparatu fotograficznego urządzenia, lokalizacji geograficznej użytkownika (Geolocation API) oraz tzw. Web Storage dzięki któremu przeglądarka może zapisywać dane na urządzeniu np. w trybie offline. Aplikację przeglądarkową można dodać do ekranu głównego aplikacji. Od tego momentu odczucie w korzystaniu z niej nie różni się zasadniczo od zwykłej instalowanej w systemie aplikacji: Gdy stajemy przed takim wyborem warto zastanowić się nad następującymi zagadnieniami:
Rzeczywistości nie jest zero-jedynkowa. Oprócz wyboru pomiędzy dwoma wariantami są jeszcze hybrydowe aplikacje. Pomysł polega na osadzeniu kontentu webowego w aplikacji natywnej. Korzystamy wówczas z dobrodziejstw natywnych dodatkowo mając dostęp do kontentu webowego. Specjaliści szacują że do 2015 roku 80% aplikacji będzie hybrydowa. Jeśli planujesz implementację aplikacji przeglądarkowej zainwestuj w mobilną webową aplikację już teraz. Utrzymywanie oddzielnie części webowej i mobilnej będzie kosztowne gdy ta mobilna powstanie długo po webowej. Zaprojektuj komponenty tak aby były przydatne do wielokrotnego użycia, weź pod uwagę skalowalność interfejsu użytkownika. Przykłady implementacji: Jeżeli zależy Ci na szybkiej implementacji aplikacji mobilnej polecam skorzystać z gotowych frameworków do jej zbudowania. Może to być Sencha Touch, Kendo UI czy też szkielet, który ja wybrałem - Vaadin TouchKit z racji jego prostoty. Przykładowa aplikacja oparta na TouchKit'ie - Parking Demo zawiera zaimplementowane elementy takie jak położenie geograficzne klienta, obsługa aparatu fotograficznego, tryb offline, mapa, wykresy. |
Java Developer Days 2012

- 1. Naturalny porządek refaktoryzacji
Schemat pięciu kroków które prowadzą do refaktoryzacji (zmiany postaci) kodu z nieczytelnego aż po czysty. Szczegóły pomysłu opiszę wkrótce.
- 2. Jak wychować aplikację webową
3. Bezpieczeństwo frameworków WEBowych na przykładzie ataku 'Cross-site scripting'
XSS jest atakiem, który polega na wstrzyknięciu niebezpiecznego kodu w zawartość aplikacji webowej (np. poprzez web request). Od tego momentu skrypt taki może wykonać się po stronie klienta (przeglądarka) mając dostęp do ciasteczek, tokenów sesji lub innych wrażliwych danych przechowywanych przez przeglądarkę w kontekście danej witryny.XSS jest obecnie drugim co do częstości występowania atakiem na serwisy internetowe.
4. MicrobenchmarkingPrzystosowanie maszyny wirtualnej (opcje) do wykonywania kodu w optymalny sposób. Dostaliśmy od autora m.in. linki do trzech frameworków:
- Brent Boyers Framework http://www.ellipticgroup.com/html/benchmarkingArticle.html
- Caliper http://code.google.com/p/caliper/
- Japex http://japex.java.net/
Poza tym można było posłuchać o ostatnio modnym BDD, DDD czy też TDD i innych ciekawych zagadnieniach.
Google I/O 2012 na żywo
W dniach 27-29 czerwca w San Francisco Google organizuje konferencję nie tylko dla developerów ale też dla łowców nowinek technologicznych. Ci którzy nie załapią się na konferencję mogą śledzić ją na żywo w Internecie. Wśród tematów znajdą się Android, Chrome, publikowanie aplikacji w Google Play, nowy Android 4.1 Jelly Bean, telefony, tablety i nowinki technologiczne. Transmisja rozpocznie się dziś o godzinie 18:30.
|
Processing z generatorem do Android'a
Processing to język programowania oparty o Javę. Może generować aplikacje na platformy takie jak Android i JavaScript). Processing to także IDE (Zintegrowane Środowisko Programistyczne). Autorami Processingu są Ben Fry i Casey Reas (opierali się oni m.in. o specyfikację języka programowania Design by Numbers autorstwa Johna Maeda'y). Pierwsze wersje języka ujrzały światło dzienne w 2001 roku. W tej chwili Processing jest projektem rozwijanym przez międzynarodowy zespół wolontariuszy. Strona domowa Processingu to http://processing.org.
|