Głębia ostrości w nowej aplikacji Aparatu Google na smartfony

opublikowane: 18 kwi 2014, 12:57 przez Przemysław Hojnacki   [ zaktualizowane 19 kwi 2014, 03:47 ]
DOF

Jak to działa

    Bezpośrenio po zrobieniu zdjęcia użytkownik proszony jest o uniesienie aparatu do góry tak aby fotografowany cel pozostał w tym samym miejscu na zdjęciu. Dzięki temu algorytm rozmywający staje się świadomy odległości od poszczególnych elementów obrazu. Po zrobieniu zdjęcia aplikacja pozwala jeszcze na wyregulowanie mocy rozmycia oraz zaznaczenia obiektu pozostającego w płaszczyźnie ostrości.

Rozmycie soczewkowe w praniu

    W praktyce najlepiej fotografować obiekty w odległości do 2m od smartfonu, od razu w Ustawienia -> Rozdzielczość i jakość -> Jakość rozmycia soczewkowego włączyć 'Wysoka' oraz fotografować przy dużym świetle.
Zjawisko głębi ostrości

    Jednym z ciekawych efektów jakie można uzyskać przy pomocy lustrzanki to głębia ostrości. Polega ona na rozmyciu obiektów znajdujących się poza płaszczyzną ustawienia ostrości. Jest to efekt wyróżniający fotografię od innych dzieł plastycznych. Pozwala wyodrębnić, podkreślić interesujący fotografa rejon na zdjęciu rozmywając plany pozostające dalej oraz bliżej od fotografowanego celu.

Nowa aplikacja

    Użytkownicy systemu Android 4.4 otrzymali od Google kilka dni temu aktualizację aplikacji AparatAplikację cechuje zupełnie nowy interfejs użytkownika, ograniczenie opcji które w mojej opinii i tak niewiele wnosiły (ręczna ekspozycja, rodzaj oświetlenia) oraz dodana funkcjonalność rozmycia soczewkowego. Funkcja ta znakomicie symuluje głębię ostrości.


Comments